сряда, 12 август 2015 г.

Здравноосигурителните ни права при пътуване зад граница

В летния сезон много хора ползват отпуските си за да си починат от рутинните си служебни задължения.Те решават да почиват както в планината, така и на морето. Голяма част от българските летовници избират да си отдъхнат и в курорти извън границата на страната. Има някои „правила”, които всеки трябва да спазва, когато пътува в чужбина, ако иска да си спести много главоболия и пари.
Независимо дали напускаме родината за да достигнем дестинация за почивка или за работа вчужбина ще ни бъде много по-лесно и удобно, ако имаме европейска здравноосигурителна карта или още книжка. Тя важи на територията на всички държави- членки на европейския съюз и ни осигурява безплатна здравна помощ. Т.е. каквото и да ни случи, особено при неотложна нужда от здравна помощ тя трябва да ни бъде осигурена без да заплащаме никаква сума.
Това е много важно да се знае от всички българи, особено от тези, които заминават на работа в чужбина и се предполага, че престоят им извън граница ще бъде доста дълъг и често пъти неопределен. Важно е да си знаем и познаваме правата си за да можем да ги защитаваме и да се възползваме от тях. Казвам това, защото много от българите не знаят на какво имат право и на какво не по отношение на здравните услуги, които ни се полагат безплатно както в страната, така и в чужбина.
Както споменах вече наличието на здравноосигурителна книжка ни осигурява безплатни медицински услуги на територията на Европейския съюз, но за да получим тези услуги не е достатъчно да имаме издадена такава здравноосигурителна книжка, но трябва да я носим с нас в чужбина за да можем да я представим при нужда на здравните служби, които ще ни предоставят услуга. Освен това, ако нямаме издадена такава книжка, а знаем, че ще ни се налага пътуване е добре да си осигурим поне месец, който е необходим за издаването й.


Няма коментари:

Публикуване на коментар